حجت‌الاسلام پناهیان:
پناهیان گفت: اغلب، ویژگی‌های شخصیتی بچه‌ها بازتاب ویژگی‌های مادرانشان است. تأثیر مادر از مدرسه و جامعه و صدا و سیما بیشتر است. دلیل این تأثیر منحصر به فرد، محبت منحصر به فردی است که بچه به مادر دارد.
مادران چطور می‌توانند کم‌کم تبعیض را از جامعه حذف کنند؟

 متن زیر گفتاری است از حجت الاسلام علیرضا پناهیان درباره نقش مادران در تربیت فرزند که در ادامه می آید؛

حضرت امام(ره) می‌فرمایند: بچه بیشترین تأثیر را از مادر می‌گیرد. و هیچ کسی به اندازۀ مادر در تربیت بچه موثر نیست. تأثیر مادر از مدرسه و جامعه و صدا و سیما بیشتر است. بعد می‌فرمایند دلیل این تأثیر منحصر به فرد، محبت منحصر به فردی است که بچه به مادر دارد و این محبت را به هیچ‌کس دیگری ندارد. لذا بچه ناخودآگاه تمام رفتارهای مادر را به دقت زیر نظر دارد و آنها را به عنوان یک الگو به خاطر می‌سپارد و تقلید می‌کند. لذا مادرانی که تربیت فرزندشان برای‌شان مهم است، باید به طور مضاعف در رفتارشان دقت کنند.

مثلاً اگر مادری بخواهد بچه‌ای تربیت کند که فردا یک آدم قابل اعتماد و اتکا باشد، یک مدیر موفق یا یک قاضی عادل باشد، اگر این مادر بین مهمان فقیر و پولدار فرق بگذارد، این بچه بی‌عدالتی و تبعیض را یاد می‌گیرد. مثلاً وقتی یک مهمان فقیر داشت، مامان توی آشپزخانه به بچه بگوید: «اینها هر دفعه مزاحم می‌شوند، همین که هست را ببر جلوشون بگذار»، اما وقتی مهمان ثروتمندی داشت، بگوید «پیش اینها آبرو داریم، آدم‌های مهمی هستند، بیا یک چیز درست حسابی براشون ببریم»

بچه اینها را یاد می‌گیرد، تبعیض و بی‌عدالتی را یاد می‌گیرد و بنا به فرمایش حضرت امام(ره) : «انسان تا آخر! به همان تربیت بچگى و کوچکى که شده است تا آخر به همان تربیت باقى مى‌ماند؛ مگر یک عوامل بسیار قوى‌اى باشد که او را برگرداند» لذا اغلب، ویژگی‌های شخصیتی خوب و بد بچه‌ها-در هر سنی! که باشند- بازتاب ویژگی‌های مادرانشان است. اگر این فهم در جامعه‌ای فراگیر شود، مادرها حداقل ۲ دلیل، ۲انگیزه و ۲ کمک اضافه‌تر برای دقت بیشتر در رفتارهایشان دارند که غیر مادرها ندارند. و حتی مادرانی که بچۀ زیر ۷ سال و ۱۴ سال ندارند، تقریباً از این ۲ کمک برای رشد معنوی محرومند. «خدمت مادر به جامعه از خدمت همه کس بالاتر است» (صحیفه امام/ ۱۴ / ۱۹۶)

  «آنکه بهشتی می‌شود، پایۀ بهشتی شدنش از مادر است: الجنة تحت اقدام الأمهات» (امام خامنه‌ای- ۵/ ۵/ ۱۳۸۴)